Dzień Ziemi 2011
DEKADA EDUKACJI NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
LAS CAŁKIEM BLISKO NAS
powrót do najnowszej strony
FESTYN - SEKTOR INFORMACYJNY
 Organizacje Pozarządowe 
  Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział Warszawski - powstało w 1919r., na cotygodniowych spotkaniach uczestnicy mogą prowadzić obserwacje przez teleskop oraz konsultować się w sprawach hobby astronomicznego, z zakresu astrofotografii, sprzętu amatorskiego i innych.
Podczas festynu "Światowego Dnia Ziemi '2011" Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii przeprowadzi szereg pokazów pod wspólnym tytułem "Ziemia w Układzie Słonecznym", w tym:
Pokaz 1: Protuberancje słoneczne (wybuchy na Słońcu) i widmo Słońca. Obecnie aktywność Słońca wzrasta i niemal codziennie zaobserwować można efektowne zjawiska. Protuberancje obserwuje się przy wykorzystaniu teleskopu wyposażonego w filtr H-alfa. Podczas kilku godzin trwania festynu uczestnicy zbiorą zdjęcia zmieniających się kształtów protuberancji, a w razie zachmurzenia nieba pokaz ten zastąpiony zostanie obserwacją widma różnych źródeł światła.
Pokaz 2: Plamy na Słońcu - bezpieczna obserwacja. W czasie pokazu uczestnicy festynu obserwować będą plamy słoneczne przy wykorzystaniu najbezpieczniejszej metody - przez rzutowanie ich z teleskopu na ekran. W ten sposób uczestnicy pokazu nie tylko poznają metody obserwacji Słońca, ale także znaczenie cykli jego aktywności.
Pokaz 3: Elementarne pytania astronomiczne i samodzielne szukanie odpowiedzi. Uczestnicy festynu będą poszukiwać odpowiedzi posługując się dwiema metodami - za pomocą obrotowej mapki nieba trzymanej nad głową oraz z użyciem bezpłatnego programu typu "wirtualne planetarium" pod nazwą "AstroJaWil" autorstwa Janusza Wilanda.
Pokaz 4: Mierzenie obwodu Ziemi metodą starożytną. Uczestnicy festynu mierzyć będą długość cienia rzucanego przez gnomon, a następnie odbiorą przez Internet wynik podobnego pomiaru wykonanego na południu Europy. Na tej podstawie uczestnicy pokazu wyliczą obwód Ziemi i otrzymają pamiątkowy dyplom z wynikiem pomiaru.
Pokaz 5: Ekologiczne rakiety. Za pomocą specjalnego modelu pola grawitacyjnego (specjalnie ukształtowana tarcza, po której toczy się piłeczki) uczestnicy festynu obserwować będą: możliwe trajektorie ciał w Układzie Słonecznym (eliptyczne, kołowe, paraboliczne, hiperboliczne) oraz efekt tzw. asysty grawitacyjnej lub procy grawitacyjnej. Model ten stosowany jest podczas misji sond międzyplanetarnych i polega na pozyskiwaniu energii z pól grawitacyjnych mijanych planet - jego wykorzystanie pozwala znacznie zmniejszyć ilość paliwa i przez to także masę startową rakiety. Uczestnicy festynu obserwować będą "zagarnianie" piłek toczonych na tarczy, jeśli trafią w odpowiedni sposób w zagłębienie reprezentujące grawitację poruszającej się planety.
Pokaz 6: Quiz astronomiczny. Uczestnicy festynu będą uczestniczyć w quzie wiedzy oraz rozmawiać z doświadczonymi obserwatorami, zwłaszcza na temat amatorskiego sprzętu i astrofotografii.